powrót

Goście tegorocznego Festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi

23 czerwiec 2019
111aquartet
Atma Quartet – kwartet smyczkowy, który tworzą absolwentki akademii muzycznych w Polsce – Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) oraz Dominika Szczypka (wiolonczela). Zespół prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują dzieła kompozytorów polskich.

111balka

Mirosław Bałka – rzeźbiarz. Zajmuje się również rysunkiem, filmem eksperymentalnym i dźwiękiem. Profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Głównym tematem rzeźb i kompozycji Bałki jest ludzkie ciało i towarzyszące mu „codzienne” przedmioty i substancje, a także związana z ciałem pamięć. W jego twórczości pojawiają się aluzje do przemijania, istotny jest też temat Holokaustu.
Monika Baranowska – dzieciństwo i młodość beztrosko spędziła wśród napoleońskich reliktów, na mazowieckich równinach, w scenerii koszar, kazamatów, z tęsknym widokiem na ruiny dawnego spichlerza. Studia pełne romantycznych, transgresyjnych uniesień, z niezapomnianymi czwartkowymi seminariami u prof. Marii Janion, pośród fantazmatów i odnawianych znaczeń, u boku Salomei Słowackiej-Bécu i jej listów. Potem życiowe dukty i bezdroża, nauczycielskie przygody. Teraz w nieustającej redaktorskiej podróży ku rozmaitościom, z nadzieją na choćby ulotne spojrzenie w oczy Niewyrażonemu gdzieś na prowincjach ciemności. Marzenia? Gdy nadejdzie już pora – odejść w migotliwych promieniach słońca, wpatrzona w oceaniczną dal, kołysana wyspiarską błogością. Nic więcej…

111brzozowski

Grzegorz Brzozowski – szef działu „Patrząc” w „Kulturze Liberalnej”. Doktorant w Instytucie Socjologii UW, absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser m.in. dokumentu „Obcy na mojej kanapie” nagrodzonego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

111czajka

Mariusz Czajka – iluzjonista, tworzący niezapomniane pokazy magii, przyciągające widzów z całej Polski. Członek Krajowego Klubu Iluzjonistów – jedynej polskiej organizacji zrzeszonej w Światowej Federacji Stowarzyszeń Iluzjonistycznych. Brał udział w licznych kongresach iluzjonistów, organizowanych w Polsce, w Wielkiej Brytanii, Łotwie, Czechach, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień przyznawanych iluzjonistom.

111czarnykarzel

Czarny Karzeł – nieformalna grupa artystyczna założona przez Martę Filipiak – malarkę, animatorkę i reżyserkę, zrzeszającą kilkadziesiąt osób w Polsce i za granicą, nie tylko artystów. Czarny Karzeł uczestniczy i tworzy projekty społeczne i artystyczne dające przestrzeń do rozwoju artystycznego, do spotkania, wymiany doświadczeń, budowania relacji oraz zintegrowania społeczności lokalnych i ponadlokalnych.

111dostatni

Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”. Jest członkiem rady Teatru Starego w Lublinie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Prowadzi na YouTube swój kanał: otwarta brama.

111elwertowski

Kuba Elwertowski – artysta malarz, absolwent Wydziału Sztuki Pięknych UMK w Toruniu na specjalizacji malarstwo sztalugowe i Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Twórca grupy artystycznej „Parter02” oraz Atelier Procesów Twórczych „Apetyt”. Kurator wystaw, projektant mebli i scenografii, autor ilustracji książkowych, plakatów i instalacji przestrzennych.

111gizycki

Marcin Giżycki – historyk filmu, historyk sztuki, krytyk, filmowiec, fotograf i reżyser filmów dokumentalnych i animowanych. Wykładowca Rhode Island School of Design w Providence. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Autor 8 książek i około 400 artykułów dotyczących filmu i sztuki.
Krzysztof Kozłowski – filmoznawca i teatrolog. Zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się estetyką i teorią filmu, historią kina amerykańskiego i niemieckiego, historią teatru europejskiego od XVI do XIX wieku, muzyką filmową, historią i teorią mediów. Jest autorem i redaktorem publikacji krajowych i zagranicznych.

111krukowska

Jolanta Krukowska – członkini Akademii Ruchu, polskiej eksperymentalnej grupy teatralnej i artystycznej, zajmującej się teatrem gestu i narracją wizualną. Ponadto w kraju i zagranicą realizuje warsztaty twórcze z zakresu świadomości ciała i treningu ruchowego aktora. Realizuje performance’y prezentowane zarówno w Polsce, jak i w ramach festiwali międzynarodowych.

111colette

Colette Lumiere (Colette Justine, Colette) – amerykańska artystka multimedialna, znana z pionierskich działań w zakresie performance, street art, instalacji i fotografii. Jej awangardowe prace wywarły duży wpływ na popkulturę. W twórczości zajmuje się między innymi rolami płci męskiej i żeńskiej. Często w instalacjach używa miękkich tkanin, w których sama pojawia się jako centralny element.
Olga Magieres – pianistka mieszkająca w Danii, o polskich korzeniach. Studiowała w Royal Music Academy of Jutland i The Royal Danish Music Akademia w Kopenhadze. Eksperymentuje z muzyką improwizowaną, jest kompozytorem i organizatorem wielu programów muzycznych i poetyckich prezentowanych w Europie, Japonii, Chinach.

111eriko

Eriko Makimura – japońska pianistka i artystka estradowa. Eriko zaczęła grać na fortepianie w wieku dwóch lat. Studiowała na uniwersytecie w Kyoto, w Berlinie, w Hannover. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych. Autorka wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Założycielka firmy muzycznej „Eriko Makimura & Co”. W autorskim „Chamber Cabaret” prezentuje nową formę sztuki, również performance.

111mazurowna

Krystyna Mazurówna –  tancerka, choreografka, pisarka i dziennikarka pracująca od 1968 roku we Francji, solistka Casino de Paris. Ukończyła warszawską Szkołę Baletową. Występowała w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Teatrze Syrena. Założycielka zespołu tańca nowoczesnego „Fantom” oraz zespołu tanecznego „Ballet Mazurowna”, z którym występowała we Francji.

111mikolejko

Zbigniew Mikołejko – filozof religii, historyk religii, eseista, poeta, pedagog, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie, wykładowca wielu uczelni. Autor blisko tysiąca publikacji w ośmiu językach.
Bogumił Paszkiewicz – dziennikarz, wydawca. Lubi ludzi, kocha książki, uwielbia jazz. Na Uniwersytecie Warszawskim bardzo długo studiował prawo a następnie dziennikarstwo, ale za swoje prawdziwe uniwersytety uważa STS, Hybrydy i Stodołę. Autor limeryków.

111pleszynski

Grzegorz Pleszyński – artysta i pedagog, zajmuje się takimi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, rysunek, performance, instalacja, video art i muzyka (wydał 8 płyt). Twórca akcji o charakterze społecznym (Antydepresyjna Szkoła, Antydepresyjne Miasto), pracował z osadzonymi, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m. in. w Australii, w Niemczech, Rosji, we Włoszech.
Pracownia Działań Przestrzennych Mirosław Bałka Studio of Special Activities – podejmuje próby rozpoznania i twórczego kształtowania przestrzeni, w której się poruszamy i działamy, zwracając uwagę na problemy społeczna i polityczne. Eksploracja wrażliwości kulturowej, poszukiwanie własnej tożsamości artystycznej, wymiana poglądów, komunikacja – to cele działań studentów Pracowni.

111anda

Anda Rottenberg – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Pracowała w Polskiej Akademii Nauk, zajmując się badaniami nad sztuką nowoczesną. Pełniła funkcję dyrektorki Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).

111sarzynski

Piotr Sarzyński – dziennikarz i publicysta, zajmujący się problematyką kulturalną w tygodniku „Polityka”. Krytyk sztuki, autor książek popularyzujących sztukę. Z wykształcenia socjolog. Autor i współautor licznych programów telewizyjnych.

111taborska

Agnieszka Taborska – pisarka, historyczka sztuki i romanistka. Wydała między innymi Senny żywot Leonory de la Cruz (przetłumaczony na angielski i francuski). Jej bajki dla dorosłych i dzieci ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. Dzieli swój czas między Warszawę i Providence (USA), gdzie w Rhode Island School of Design wykłada historię sztuki.

111toeplitz

Kasper Teoplitz – francuski muzyk polskiego pochodzenia. Mieszka w Paryżu. Kompozytor i basista działający w przestrzeniach muzyki współczesnej, eksperymentalnej elektroniki, noise’u i tańca. G.ra na specjalnie dla niego skonstruowanym baskomputerze. Lider zespołów Sleaze Art. I KERNEL.

111ula

Urszula Usakowska-Wolff – studiowała filologię germańską na Uniwersytecie w Bukareszcie i Uniwersytecie Warszawskim; redaktorka Polskiego Radia w Warszawie; od 1986 r. mieszka w Niemczech, ostatnio w Berlinie; poetka, krytyczka sztuki, kuratorka i tłumaczka literatury polskiej.

111widawski

Dana Widawski – artystka mieszka i pracuje w Berlinie. Studiowała projektowanie tkanin w Halle / Saale oraz sztukę w Berlinie. Zajmuje się malarstwem na płytkach ceramicznych, często odwołując się do klasycznych ornamentów z różnych kultur i okresów. Rozszerza jednak te struktury wprowadzając współczesne obrazy ludzi i przedmiotów. W jej pracach pod warstwą dekoracyjną można znaleźć ironię i kwestionowanie stereotypów społecznych.

111zielinska

Anna Zielińska – skrzypaczka, improwizatorka, twórczyni muzyki do performance’ów, instalacji, filmów i spektakli teatralnych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dokonała kilkudziesięciu polskich i światowych prawykonań utworów solowych, z orkiestrą i z elektroniką powstałych w XX i XXI wieku oraz wielu prezentacji utworów polskich za granicą, a także nagrań dla Polskiego Radia i stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach.

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności".